logoblack

More than 90 boxers competed in the finals of the National Schools ABAE Championships over the weekend and England coaches Martin Utley and Mick Gannon believe the standard of bouts was possibly the best ever seen.

"The level of talent at this championship impresses me more each year," Gannon told abae.co.uk.

"It takes a lot of hard work to reach this level of competition and I'm looking forward to seeing the winners go on to represent England this summer."

Winners in bold.

Class 1

30kg Christian Harvey (Gemini ABC) v Michael Oats (Repton ABC) RSC1

32kg David Berry (Birtley ABC) v Charles Frankham (Pinewood Starr ABC) 9:16

34kg Anthony Hanna (Transport ABC) v John Doran (Harwich ABC) 15:11

36kg Ben Grassam (Lambton Street ABC) v Sonny Ali (Hornchurch ABC) 17:12

38kg Peter Smith (Darlington ABC) v Billy Mobey (Guildford ABC) 17:9

40kg Mark Dickinson (Birtley ABC) v Tony Smith (March ABC) 21:18

42kg Benjamin Vaughan (Kings Heath ABC) v Joe Manning (Ferry Street ABC) 43:17

44kg Patrick Birkenhead (Rotunda ABC) v Mohammed Sheeraz (Debden ABC) 11:9

46kg Kieran Sutton (West Wirral ABC) v Billy King (Guildford ABC) 24:16

48kg Uladzimir Duniak (Runcorn ABC) v Patrick Ward (Earlsfield ABC) 22:9

50kg Thomas Hassein (Melton Mowbray ABC) v Jessedean Harris (Repton ABC) 24:20

52kg Michael Wallace (Kettering SOB) v Levi Lee (Chadwell St Mary ABC) 18:3

54kg Kai Hume (Newbiggin ABC) v Jamie Currie (Foley ABC) 16:4

57kg Harvey Ainsworth (Hall Green) v Roman Haidari (County) 21:4

60kg James Kimberley (Sandygate ABC) v Charlie Woodroffe (Chalvedon) 15:6

Class 2

34kg Akash Tukir (Wellington ABC) v Sidney Driscoll (West Ham ABC) 14:6

36kg Zacharey Davis (Hall Green ABC) v Levi Coates (Repton ABC) 10:7

38kg Jack Edmonds (Ward-Degnan's BC) v Frenchie Doherty (Hoddesdon ABC) 10:2

40kg Anthony Quick (Rotunda ABC) v Michael Price (Pinewood Starr ABC) 13:9

42kg Morgan Boseley (Far Cotton ABC) v Said Eltuyev (Walcot ABC) Countback 4-1

44kg Muhammad Danish (Bury ABC) v Charlie Disson (Dale Youth ABC) 18:5

46kg Alan Comby (Spennymoor) v Patrick Ward (Trowbridge) 16:15

48kg David Adams (Darlinton) v Tyrane Wynter (Repton ABC) 23:9

50kg Daniel Kyffin (Rotunda ABC) v Gabby Lee (Guildford ABC) 14:6

52kg Harris Akbar (Bradford Police ABC) v Ryan Garner (Southampton ABC) 11:6

54kg Freddy Young (Birkenhead Venture ABC) v Terry Conroy (Lansbury Youth ABC) 11:1

57kg Mark Jeffers (Chorley ABC) v Ashley Davenport (Ted Harris Boxing Academy) Walkover

60kg Adam Aziz (Burmantofts ABC) v Tommy Ball (Repton ABC) 21:19

63kg Zach Hughes (Sefton ABC) v Matthew Stevens (Pinewood Starr ABC) Withdrawal

66kg Ronnie Lambert (Leam Lane ABC) v Billy Fanneran (Hooks ABC) 23:2

Class 3

38kg Nohman Hussain (Sheffield City ABC) v Gary Hearne (Earlsfield ABC) 20:9

40kg Ammar Khan (Hall Green (ABC) v Jake Spooner (West Ham ABC) 14:9

42kg Harvey Lambert (Everton Red Triangle ABC) v Joseph Temple (West Ham ABC) 22:19

44kg Isaac Milburn (Birtley ABC) v Sid Williams (Moneyfields ABC) RSC1

46kg Keir Herrgesell (Bridlington ABC) v Eddie Mount (Faversham ABC) v Joseph Temple (West Ham ABC) 20:15

48kg Brandon Daord (Everton Red Triangle ABC) v Tommy Lee (Guildford ABC) 29:12

50kg Bradley Strand (Kirkby ABC) v Tony Vincent (Woking ABC) 9:5

52kg Dalton Smith (Steel City ABC) v Charlie Kenny (West Ham ABC) 13:11

54kg Ben Lee (Kettering SOB) v Albie Higgon (Victory ABC) RSC1

57kg Khaleel Majid (Olivers ABC) v Jimmy Smith (Repton ABC) 22:14

60kg Anthony Beckett (Kirkby) v Patick McDonagh (Walcot) 6

63kg Matthew Burgess (Leigh) v Daniel Dubois (Dale Youth ABC) RSC1

66kg Ryan Brown (Gus Robinson) v Lewis Richardson (Centaurians) RSC1

70kg Zac Stabler (Bridlington ABC) v Prince Abahini (Tottenham and Enfield ABC) 23:11

75kg Joe Saunderson (Knowsley Vale ABC) v Tommy Taylor (Eastgate ABC) 11:5

28/02/2012 00:18:43